Nej, det är inte vikten som klättrar uppåt som tur är. Vi har alla olika anledningar varför vi rör på oss. Vissa rör inte på sig mer än nödvändigt. En sådan var jag, innan jag fann cyklingen som träningsform. Jag vill aldrig tillbaka till det tillståndet, någonsin.
I början när jag upptäckte cyklingen, var det enda målet att gå ned i vikt. Och det målet har jag mer eller mindre uppnått, med mina bortcyklade 15 kg. Det är fortfarande en del av mitt träningsmål, fast nu är det mer så att jag vill ligga kvar på en vikt kring 65-70 kg till mina mäktiga 171 cm över marken.
Börjar det växa fram en tävlingsmänniska i mig?
Jag har aldrig varit någon direkt tävlingsmänniska, vilket man kanske inte tro på när jag är en av dem som kört flest cykelrace bland dem som finns på Zwift i Team Utan Gränser CK 😃 Jag tycker det roligt att köra race i Zwift, men har egentligen inte brytt mig så mycket om placeringen.
På senare tid har jag dock märkt att jag klättrar i resultatlistan. Från att jag brukade ligga bland de sista i C-klassen, till att jag nu placerat mig fler och fler gånger på den övre halvan. Idag kom jag på plats 41 av 104 i ett race, vilket kanske inte är något att bli exalterad över, men att göra framsteg mår alla bra av tror jag.
Jag har också noterat att mina watt/kg som jag presterat under ett race, gått från 2,7 till 3,1 watt/kg.


Den dagen då man kvalar in i B-klassen i Zwift, börjar resan om. Då kommer man vara sist igen i alla race igen. Men nu har jag bevisat att allt harvande med elcykeln fram och tillbaka till jobbet och allt virtuellt cyklande givit resultat.
Att upptäcka att man blir bättre och bättre på något är otroligt energigivande känner jag nu. Framåt och uppåt gäller nu… 🚴🏼♂️💨
Yogacyklisten
Något annat jag börjat med är att jag försöker prova på det här med Yoga. Än så länge har jag bara gjort det i hemmets lugna vrå med hjälp av lite Yogalektioner på YouTube.
Vi cyklister kan ju bli lite stela eftersom vi sitter som vi gör på våra cyklar. Därför har jag helt random provat några yogavarianter för cyklister, himla trevligt och skönt för kroppen faktiskt.
