Morgondagen närmar sig med stormsteg. Och med den min första certifieringsrunda med Fredrikshof Nacka/Värmdö och den SUB9-grupp jag ska cykla Vätternrundan med. För den som inte vet vad SUB9 betyder, så kan jag avslöja att SUB kommer från latin och betyder ”under”. Detta betyder alltså att vår cykelgrupp ska cykla de 30 milen på under 9 timmar.
Med tanke på måndagens dipp med orken i benen så hoppas jag att de är med mig hela vägen imorgon, då vi avverka ca 18 mil. För att stärka benen har jag i veckan kört ett PT-pass med fokus på benstyrka i tisdags och i onsdags, ett till PT-pass med fokus på utfall, följt av 20 min benstyrka på crosstrainern och så avslutade jag det hela med ett spinningpass.
Idag köpte jag på mig den energi jag ska smaska i mig utmed rundan. Det blir ett gäng sportbars i fickan som jag tidigare använt och som jag vet funkar för mig. Köpte även med mig två GEL-påsar som är snabb energi om man skulle ”gå in i väggen”.
Sist men inte minst : Ge mig styrka imorgon!!!!