Bästa t-shirten och så räddade mina skivbromsar en hares liv


Skummade igenom e-posten medans jag åt middag, när det swishade förbi sak i ett nyhetsbrev som fångade mitt intresse. En t-shirt som var som klippt och skuren för mig som älskar kakor.

Eftersom webbutiken var engelsk och pundet rasat i värde blev den dessutom lite billigare, än om jag skulle köpt den i förra veckan. Så efter några klick var den beställd.

Idag har pendelcyklat till/från jobbet och det är väl inte så upphetsande att läsa om, men på vägen hem idag hände något oväntat.

En hare som satt och tryckte i gräset utmed cykelbanan, fick för sig att det var rätt tillfälle att storma ut framför mig. Jag som blev skiträdd tvärnitade (tur att man har skivbromsar) och haren likaså.

Plötsligt står jag där med haren 30 cm från mitt framhjul och tittar på den och den på mig. Vi står helt stilla i kanske 5-10 sek, innan haren med en rivstart skuttar vidare in i gräset.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.