På väg till jobbet imorse passerade jag denna magiskt fina vy över en av golfbanorna. Många cyklister räds de allt kallare temperaturerna så här års, men jag måste säga att det finns inget härligare och mer friskt än att cykla till jobbet i den kalla höstluften.
Imorse var det -4 grader och det är väl inget, tycker säkert de flesta vintercyklister. I den fuktiga dimmiga morgonluften som är så här års, blir kylan så där härligt bitande. Det finns väl bara ett jobbigt moment och det är att imorse var jag perfekt klädd med mina vintercykelskor, lobstervantar och vintercykeltröja, men i eftermiddag var ju allt det där helt fel i +10 grader.
Denna vecka blev det blott 14 mils pendelcykling, men är nöjd med att jag fick till två dagar åtminstone. I helgen blir det lite cykelvård och på söndag ska det cyclocrossas, men inte på Kompiskrossen utan med helt andra cykelkompisar.