Morgondagens aktivitet blir att jag äntligen ska få nyttja min present som jag fick av min kollegor i 40-årspresent. Efter många bokningar avbokningar pga ditten och datten blir det äntligen av imorgon.
Kursen är en MTB-teknikkurs och vädret ser ut att bli blött, så det blir till att se fram emot hala rötter och sliriga bergshällar. Det är väl just sådant som man behöver öva på, så jag ska väl vara glad och nöjd över det.
Idag har jag även kommit överens med en kompis att köpa deras rätt lite använda roddmaskin. Är man cyklist, så är det ju mycket benen som som får jobba och överkroppen måste ju också få sitt. Därför tänkte jag att en roddmaskin skulle vara ett bra komplement. När jag hade gymkort förut, var just roddmaskinen något jag gillade väldigt mycket. Jag hoppas den kommer gå varm här hemma i vinter.
Jag har inte cyklat en meter MTB sedan Cykelvasan, så det är väl också dags att klippa bort startnumret nu.