Idag har jag vaskat av pendelhojen som i mina drömmar är en cyclocross, men som i verkligheten är en tungcyklad gammal 26″ MTB. Även om det går sakta, så är det träning. Imorgon tänkte jag att det var dags att återuppta pendelcyklandet.
Måndagar är en sådan där dag som det alltid är mycket köer på morgonen in mot Stockholm, så därför tänkte jag klimatkompensera och välja cykeln och cykla förbi alla bilköer. Jag hoppas kunna cykla minst 1-2 ggr per vecka till jobbet från och med nu. Det blir ca 14 mil i veckan i bara pendelcykling, eftersom jag har en bit till och från jobbet.
Den dag jag har möjlighet att köpa en cyclocross, ska det bli kul att se hur mycket snabbare det går till jobbet. Idag tar det ca en och halv timme enkel resa.