Regnlöpning i skydd av majestätiska träd

Idag strilade regnet ned, men inte stoppar det mig! När det är varmt i luften och regnar så är det nästan en njutning att springa i naturen med alla dofter. Det känns som luften rensas och och det blir lättare att andas, detta efter en tid av ganska många varma härliga soldagar här i Stockholm.
Jag bestämde mig för att ta den fina vägen som går utmed Edsviken mot Ulriksdals Slott. När man lämnar de fina villakvarteren och kommer in i skogen är det så otroligt fint med Edsviken på ena sidan och den frodiga skogen på andra. Regnet som strilade kändes knappt när man befann sig inne under de enorma träden som bland annat planterats på slottets ägor. 
Jag höll ett ganska lågt tempo, eftersom det var en månad sedan jag sprang sist. Jag ville dock springan lång runda och då är den fram och tillbaka till Ulriksdals Slott perfekt. Väldigt blöt och lite stel i benen, men jag tog mig runt de 17,16 km på 1.48.59 i ett mystempo på 6.21 min/km.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.